kamerové systémy, digitální záznam videosignálu

Kamerový systém

CCTV – Closed Circuit Television (uzavřený televizní okruh) je užití kamer ke sledování prostor, k zobrazovní záběrů z kamer na monitorech a archivaci natočených záběrů.

Skládá se z kamer, hardwarového vybavení (hard disku, monitoru) a software. Může být doplněn i o mikrofony a reproduktory, a téměř vždy o záznamové médium pro ukládání zaznamenaných dat.

 

Rozdělení kamer:

 • Analogové kamery - jsou to standardní kamery s prokládaným snímkováním a jsou nejpoužívanější  v nejrůznějších aplikacích. Tyto kamery jsou jak v černobílé, tak v barevné variantě. Různé velikosti snímacích čipů jim umožňují dosahovat nejrůznějších citlivostí. Rozlišení analogových kamer je omezeno možnostmi formátu PAL, kde je maximální velikost snímku 704 x 576 obrazových bodů.

 • Digitální kamery - digitální (IP) kamera umožňuje sledování objektu po datové síti, což znamená, že prakticky kdekoli je k dispozici připojení na internet, je možné sledovat obraz z určené instalované kamery. IP kamera je složená z několika součástí nacházejících se v jednom krytu. Senzor kamery snímá obraz, ten je převeden do digitální podoby a pomocí web serveru je možné kameru připojit do sítě.

Další možnosti dělení kamer

 

Sortiment kamerových systémů - CCTV

Sortiment dodávaného zařízení je široký a umožňuje realizovat jak jednoduché aplikace, tak ty nejnáročnější aplikace, které obsahují záznamová zařízení, videopřepínače, kvadrátory umožňující zobracení záběrů více kamer na jednom monitoru, multiplexery a další prvky, které jsou určeny speciálně k tomuto účelu.

Systémy CCTV umožňují monitorovat i vzdálená pracoviště na jednom monitorovacím stanovišti. K přenosu videosignálu je možné využít koaxiální kabely, twistované vodiče, optické kabely, telefonní linky i bezdrátový přenos.

 

Rozdělení záznamového zařízení:

 • DVR rekordéry - Digitální videorekordéry DVR se používají zejména k  záznamu analogového obrazu pořizovaného CCTV kamerami. Tento typ záznamového zařízení je nejrozšířenější.
   
 • NVR rekordérySíťová záznamová zařízení zaznamenávají digitální obraz z IP kamerových systémů. Záznam obrazu je stejně jako u DVR ukládán na pevný disk. NVR jsou většinou umístěny samostatně mimo místo monitoringu, kde jsou připojeny na počítačovou síť. Slouží tak prakticky jako datové úložiště.

Více informací o záznamových zařízení

 

 

Přínos používání kamerového systému:

 • Ochrana majetku a bezpečnosti osob
   
 • Už jen samotná instalace kamerového systému odradí velké množství potencionálních pachatelů trestné činnosti
   
 • Plný přehled o tom, kdo se pohybuje ve vašem objektu nebo vaší firmě
   
 • Obraz z kamer lze přenášet pomocí telefonní linky, LAN nebo internetu. Takto je možné prohlédnout svůj byt nebo dům pokud jste na dovolené přes internet nebo pomocí svého mobilního telefonu
   
 • Minimální provozní náklady
   
 • Cenová dostupnost